Hawaje

 

Hawaje są niezwykle ciekawą destynacją. Nie jest prawdą, że jest to kierunek tylko i wyłącznie wypoczynkowy. Hawaje kryją w sobie ogrom skarbów naturalnych, a każda z wysp jest jedyna w swoim rodzaju. To idealne miejsce do organizacji wyjątkowego wyjazdu typu incentive, jak i wyprawy dla grupy przyjaciół czy znajomych.

W zależności od długości wyjazdu proponujemy zobaczyć jak największą liczbę hawajskich wysp, nie ograniczając się do jednej, bo oprócz typowo wodnych atrakcji takich jak surfing, snorkeling, parasailing, nurkowanie, Hawaje mają do zaproponowania o wiele więcej. Organizując wyprawę na Hawaje warto rozważyć:

Kauai – najbardziej dzika i naturalna z wysp, nie skażona cywilizacją. To wyspa wodospadów i kanionów w tym najdłuższego, najgłębszego i najbardziej kolorowego kanionu na Pacyfiku – Waimea (czyli Czerwona Woda) na wybrzeżu Na Pali. Wybrzeże to, to porośnięte klify wpadające do błękitnego oceanu. Aby zobaczyć tę niepowtarzalną scenerię, jedynym sposobem na dotarcie do miejsca jest lot helikopterem. Polecamy helikoptery bez drzwi, gdzie piloci podlatują naprawdę blisko pod wodospady. Kauai to tajemnicza wyspa, idealna dla podróżników, amatorów windsurfingu, nurkowania czy fotografów. Jest też najbardziej zieloną z wysp dlatego często nazywana jest Wyspą Ogrodów. Na wyspie nie znajdziemy tłumów turystów, dlatego zachwyca ona swoim spokojem, ciszą i niezwykłym urokiem.

Maui – wyspa dolin, słynie z malowniczych i niesamowitych krajobrazów. Najwspanialsze widoki znajdują się wewnątrz wyspy, w kierunku wulkanów, które ją utworzyły – Haleakala i Puu Kukui. To właśnie przy wulkanie Haleakala nazwanym Domem Słońca podziwiać można niesamowity wschód słońca. Widok rekompensuje poranne wstawanie by dotrzeć na czas na miejsce. Tego nie można przegapić. Na wyspie znajduje się miasto wielorybów Lahaina oraz niesamowita, kręta i malownicza droga do Hana z 620 zakrętami i 59 mostami z przepięknym szlakiem bambusowym i banianowym (figowiec) – Pipiwai Trail tuż przy samym Hana. To idealna wyspa na relaks, z pięknymi, piaszczystymi plażami, fantastycznymi warunkami dla surferów dlatego jest ich tutaj najwięcej na całych Hawajach. To również najlepsze miejsce do nurkowania na całym archipelagu Hawai.

Big Island – gorąca kraina wulkanów. To idealna wyspa dla wszystkich tych, którzy nie boją się przemierzać dużych odległości, lubią spędzać czas w aucie, dla wszystkich tych, którzy preferują aktywny wypoczynek.  Big Island jest najbardziej zróżnicowaną ze wszystkich wysp. Na tej wyspie znajduje się 12 różnych stref klimatycznych od pustyni po zimowe krajobrazy. To właśnie na Big Island jest szereg miejsc, których nie można zobaczyć nigdzie indziej: plaże z białym, zielonym (Papakōlea Beach - Green Sand Beach) i czarnym (Punaluu Black Sand Beach) piaskiem, gdzie wylegują się żółwie. Wyspa słynie również ze wspaniałego obserwatorium astrologicznego na Manua Kea (Białej Górze), gdzie pracują najwybitniejsi naukowcy, a gwiazdy tu są na wyciągnięcie ręki. To również idealne miejsce do podziwiania spektakularnych zachodów słońca z niewyobrażalną ilością barw. Na Big Island znajduje się najbardziej aktywny wulkan na świecie – Kilauea z wielką powierzchnią kraterów, lasów tropikalnych, bezkresnych pól zastygłej, czarnej magmy i podziemnych tuneli, wydrążonych przez lawę. Największą atrakcją tego miejsca jest nocna obserwacja spływającej lawy do oceanu, która nieustannie poszerza powierzchnię wyspy. Nocą również można nurkować z mantami.

Oahu - najbardziej komercyjna i turystyczna wyspa Hawajów. Przyciągają tu liczna restauracje, sklepy. Jest obecnie głównie odwiedzana przez Azjatów, szczególnie oblegana jest słynna Waikiki Beach i stolica Honolulu. Oahu to idealne miejsce do smakowania życia nocnego, surfingu, snorkelingu i innych sportów wodnych. Warto jednak zapuścić się w głąb wyspy, z dala od zgiełku turystycznego przejeżdżając na najładniejsze i paradoksalnie najrzadziej odwiedzane przez masowych turystów, wschodnie wybrzeże wyspy, porośnięte bujną roślinnością góry, oddzielają brzeg wyspy od jej wnętrza, czyniąc jej krajobraz niepowtarzalnym. Jadąc na wschodnie wybrzeże warto odwiedzić po drodze Diamond Head Crater z fantastycznym widokiem na Honolulu, zatokę Haumana czyli „krzywą zatokę”, Sandy Beach, trudno dostępne góry Ko’olau z Kualoa Valley czy Centrum Kultury Polinezji z wieczornym show. Będąc na wyspie Oahu nie sposób również ominąć Pearl Harbor (Arizona Memorial), amerykańskiej bazy marynarki wojennej, gdzie nadal znajduje się wrak USS Arizona.

Hawaje idealnie sprawdzą się zarówno przy mniejszych jak i większych grupach. Termin wyjazdu uzależniony jest od celu podróży na Hawaje. Jeśli głównym celem jest zobaczenie wielorybów to proponujemy miesiące styczeń – kwiecień, natomiast w czasie gdy na Hawajach są wieloryby nie ma sezonu na parasailing. Sezon zaczyna się, gdy wieloryby opuszczą Hawaje. Uprawianie sportów wodnych jak i wizyta w górach najlepiej sprawdzi się od wiosny do jesieni. Zimą fale są nieprzewidywalne, natomiast w górach może być nadzwyczaj zimno. Aby udać się na Hawaje należy pamiętać o wymogu posiadania wizy amerykańskiej. Minimalny czas pobytu na Hawajach przy założeniu wizyty na co najmniej dwóch wyspach to 9 dni.