Mongolia

 

Mongolia – ojczyzna Czyngis Chana, leży w Azji wschodniej „ściśnięta” pomiędzy Rosją a Chinami. 5-krotnie większa od Polski, z populacją ledwie ponad 2,5 miliona oferuje wiele miejsca na dzikie wyprawy. Pomimo trudnych warunków życia jakie tu panują, kraj ma wiele do zaproponowania. Dla wielu, największym atutem tego kraju jest absolutna cisza na „bezkresnym stepie”. Proste, niczym nie zmącone życie, obserwacja przyrody oraz pastwisk baktrianów i kóz na tle wydm gwarantują niezapomniane przeżycia. Mongolia jest pełna pięknych parków narodowych i mieszkających w nich zwierząt, lecz przez wzgląd na ograniczoną infrastrukturę oraz trudne warunki, nie należy liczyć na duży komfort w trakcie podróży. Mongolia to kraj dla ludzi, którzy lubią ekstremalnie bliski kontakt z naturą i łatwo adaptują się do lokalnych warunków. Na północy kraju są rozległe jeziora, renifery oraz wspaniałe warunki wędkarskie, a na południu jest rozległa pustynia Gobi. Oprócz spania na pustym, płaskim stepie, można jeździć konno i na wielbłądach, jak również wspinać się na wydmy piaskowe oraz poswięcić dużo czasu na samotne przemyślenia.

 

Mongolia jest wciąż bardzo niedocenionym krajem, a jako jedyna ugości odwiedzających pierogami z kozła, sfermentowanym mlekiem kobyły czy spaniem na pustyni. Do tego oczywiście nieodłączne piękne widoki, cisza, pasące się zwierzęta, wydmy oraz piękny kanion. Kraj ten to wyjątkowy kierunek na wyprawę incentive. Odpowiedni dla mniejszej grupy osób żądnych przygód i skłonnych do przedłożenia kontaktu z naturą ponad komfort podróżowania.

 

Na podróż do Mongolii należy poświęcić minimum 7 dni, a najlepszy termin wyjazdu to późna wiosna i bardzo wczesna jesień. Jednak planując wyjazd do Mongolii warto jeszcze uwzględnić trwający w lipcu festiwal Naadam. W czasie corocznego święta organizowane są zawody strzeleckie, jeździeckie i zapaśnicze, towarzyszy im barwna, tradycyjna oprawa w postaci parad i hucznych uczt, suto zakrapianych kumysem. Centralne uroczystości odbywają się w stolicy - Ułan Bator.