Sri Lanka

 

Podróż na Sri Lankę to wyprawa do raju. Dla kupców arabskich wyspa była krainą szczęśliwych niespodzianek, zaś średniowieczny podróżnik Marco Polo nazwał ją najwspanialszą wyspą świata. Mahatma Gandhi był przekonany, że naturalne piękno Sri Lanki jest niedoścignione na całej kuli ziemskiej. Dziś wyspa znana jest z bujnej przyrody z zieloną dżunglą, tarasami pól ryżowych, górami, wodospadami, wybornym smakiem herbaty, aromatem curry, orzechami kokosowymi, zapachem przypraw, dźwiękiem bębnów i przede wszystkim z wesołych, przyjaźnie nastawionych mieszkańców.

Tym, co najbardziej przyciąga turystów, są przepiękne złote plaże oraz niepowtarzalna tropikalna przyroda. Zarówno ruiny miast, jak i stupy i pomniki są świadkami wielowiekowej historii, kultury oraz głębokiej religijności mieszkańców. Tutaj mieści się jedna z najważniejszych dla buddystów świątyń – Świątynia Zęba Buddy w Kandy. Stąd pochodzą najcenniejsze szafiry i stąd też wysyła się w świat wspaniałą cejlońską herbatę. Warto zobaczyć stolicę – Kolombo, gdzie z wieżowcami i hotelami sąsiadują liczne atrakcje turystyczne, m.in. muzea, świątynie i ogrody.

 

Na Sri Lance każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośników fauny i flory zachęcamy do wizyty w Parku Narodowym Wilpattu z licznymi słoniami, lampartami, jeleniami aksis oraz pawiami indyjskimi. W miejscu tym można podziwiać niemal dziewiczą naturę. Amatorzy wspinaczki natomiast powinni udać się na Sri Pada, czyli Szczyt Adama (2243 m n.p.m.), który stanowi ważne miejsce religijnych pielgrzymek. Sri Lanka to również świetne miejsce dla amatorów sportów wodnych: nurkowania czy windsurfingu, ale przede wszystkim raj dla zwolenników wypoczynku na plaży.

 

Wyjazd na Sri Lankę najlepiej zaplanować na okres w miesiącach od grudnia do marca. Za optymalną porę na podróż po całym kraju można uznać luty i marzec. Jest wtedy stosunkowo mało deszczu i jeszcze nie całkiem gorąco. Długość trwania programu to minimum 7 dni.